Deprem Mesajı

v1v1

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli, 10 ilimizi etkileyen deprem felaketi hepimizi derinden sarsmıştır. Ülkece yaşadığımız bu büyük trajedi sonucunda tüm ülkede vatandaşların yaşadıkları yapılarla ilgili haklı kaygılarına istinaden, 33 yıldır sektörde faaliyet gösteren ÖZYURTLAR HOLDİNG olarak yapımını tamamladığımız ve devam ettiğimiz konutların depreme karşı güvenilirliği konusunda bir açıklama yapmanın ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.

Konut sektöründe bugüne kadar tamamlamış olduğumuz ve yapımına devam ettiğimiz projelerle ilgili projelendirme ve uygulama safhalarını size aktarmak isteriz.

Tüm projelerimizin zemin etütleri alanında uzman firmalara yaptırılmış, yerinde sondaj, jeofizik ölçümleri ve laboratuvar testleri gerçekleştirilmiştir. Geoteknik müellif firmaları tarafından derin kazı ve iksa sistemleri hesapları ile ilgili projelendirme yapılmıştır. Yapılan tüm çalışmalar sonucu ortaya çıkan zemin etüt raporları statik proje müellifine (yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesinde imzaları bulunan konusunda uzman yetkili fenni mühendislere) teslim edilmiştir. Çıkan sonuçlar doğrultusunda statik proje müellifi tarafından radye temel ve üst yapı gereklilikleri hesaplanmış olup; temel ve taşıyıcı sistemi (Radye temel, kolon-kiriş ve döşemeler) vb. ile binaların yapısal sistemi belirlenmiştir. Bu veriler doğrultusunda statik projeler hazırlanıp, ruhsat eki olmak üzere yapı ruhsatında imzaları bulunan, konusunda uzman yetkili fenni mesullerce ilgili belediyelerin onayına sunulmuştur.

Zemin etüt raporuna göre; gerekli durumlarda zemin iyileştirme çalışmalarının tamamı yapılmıştır. Tüm projelerimizdeki statik projelerde belirlenen temel tipi deprem güvenlikliradye temeldir. Tamamlanan ve imalatına devam edilen tüm projelerimizde taşıyıcı sitem betonarmedir. (Çerçeveli ve plak döşemeli iskelet sistem / Tünel kalıp sistemi) Betonarme imalat yöntemleri taşıyıcı sisteme göre değişkenlik gösterip, konvansiyonel kalıplar ya da tünel kalıplarla imal edilmektedir. Tüm blokların taşıyıcı elemanları bina bütünlüğünü korur şekilde temelden itibaren süreklilik arz etmektedir.

Projelerimizin tamamı proje yapım yılındaki geçerli kanun ve yönetmeliklere uygun olarak projelendirilip, imalatın yapım aşamasında da kontroller ÖZYURTLAR HOLDİNG teknik ekibi tarafından yapılmıştır. Statik projelere bire bir uygun olarak imalatlar takip edilmektedir. Gerekli projelendirme çalışmalarının tümünün tamamlanıp, onayları alınan statik projelerde belirtilen tüm inşaat demirleri, uygun boyut, çap ve miktarda eksiksiz uygulanır. Proje alanına gelen inşaat demirleri bakanlıkça onaylı yetkilendirilmiş yapı denetim firması tarafından numuneleri alınarak çekme, sünme ve kopma testlerine tabi tutulur. Proje alanındaki demir imalatlarının kontrolleri ÖZYURTLAR HOLDİNG teknik personelleri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylı yapı denetim firmaları tarafından yapılır. Tüm imalatlar, statik projede belirtilen teknik şartlara uygunluğunun onayı verildikten sonra beton dökümüne izin verilir.

Beton sınıfı yine statik proje çalışmaları sonucunda ortaya çıkmaktadır. Demir teslim onayı alındıktan sonra statik projede belirtilen beton sınıfında beton dökümüne başlanır. Proje alanına gelen her beton mikserinden yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından projeye atanan Lisanslı yapı denetim firmaları vasıtasıyla beton numuneleri alınır. Bu beton numuneleri özel kaplar içinde muhafaza edilir. Bu numuneler bakanlık tarafından takip edilebilmesi için numune kaplarının içine her bir beton için barkotlu çipler yerleştirilir. Bu çipli beton numuneleri 7-14-28. günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylı beton laboratuvarlarında kırılma testine tabi tutulur. Çıkan tüm sonuçlar kaplara numune alınırken konulan çipler sayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sisteminde kayıt altına alınır.

Deprem kuvvetleri esas alınarak üretilen yapılarımıza ÖZYURTLAR HOLDİNG olarak güvenimiz tamdır. Konutlarımızda ikamet eden ya da yatırım yapmayı düşünen tüm yatırımcılarımızın güvende olduklarını bilmelerini ve endişe duymamalarını gönül rahatlığıyla ifade etmek isteriz.

Ülkemizin bir daha böyle bir acıyla karşılaşmamasını umut eder, Kahramanmaraş merkezli 10 ilimizi etkileyen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar dileriz.

Saygılarımızla…

Projelerimize ait Betonarme Kimlik Kartına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Ncadde Ateş Corner Betonarme Kimlik Kartı
Meydan Ardıçlı Betonarme Kimlik Kartı
Ödül İstanbul Betonarme Kimlik Kartı
Ncadde Ottoman Betonarme Kimlik Kartı
Ncadde Agora Betonarme Kimlik Kartı
Nota Residence Betonarme Kimlik Kartı
Nlive Bahcesehir Betonarme Kimlik Kartı
Ncadde Hayat Residence Betonarme Kimlik Kartı
Nlogo İstanbul Betonarme Kimlik Kartı
Ntown Esenyurt Betonarme Kimlik Kartı
1Coastal City Betonarme Kimlik Kartı
Ncity Esenyurt Betonarme Kimlik Kartı
Ncadde Business Betonarme Kimlik Kartı
N5Suites Betonarme Kimlik Kartı
Nresidence Betonarme Kimlik Kartı
Nşehir Esenyurt Betonarme Kimlik Kartı
Nmerkez Esenyurt Betonarme Kimlik Kartı
Ntowers Betonarme Kimlik Kartı
Ntepe Esenyurt Betonarme Kimlik Kartı
Garden City Betonarme Kimlik Kartı

Önceki haber

A PARA Ana Haber – Şirketler Yardım Yarışına Girdi

Sonraki Haber

Özyurtlar Holding iş makinelerini afet bölgesine seferber etti!

Özyurtlar Holding olarak; 1990 senesinde çıktığımız bu yolda 80.000 kişiyi ev sahibi yaptık. İstikrarlı yükselişimiz ve profesyonel kadromuz ile toplam 2 milyon m2 alana 20.000+ konut inşa ettik.