İnşaat kesiminden seçim sonrası davet

v1v1

Seçim sürecinin geride kalmasıyla birlikte yatırım ortamını güzelleştirecek adımlara gereksinim olduğunu belirten inşaat kesimi temsilcileri, üretim ve satışları artırıcı siyasetlerin süratle devreye alınmasını talep ederken; üretim maliyetlerinin dizginlenmesi, yatırımları artıracak dayanaklar verilmesi ve kredi faizlerinin düşürülmesi daveti yaptı.

Sektör temsilcileri ayrıyeten yabancıların konut alımlarını artırmak için bilhassa yakın ülkelerin teşvik edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

“ÜRETİM VE SATIŞLARI ARTIRICI SİYASET ŞART”

Seçimin geride kalmasıyla birlikte en kısa vakitte hem ekonomik hem de idari açıdan yaşanan aksaklıkların tahlile kavuşturulmasını istediklerini belirten Özyurtlar Holding İdare Şurası Lideri Tamer Özyurt, “Öncelikle yüksek maliyetlerin dizginlenmesi, yatırımları artıracak dayanakların verilmesi, üretim ve satışları artırıcı siyasetlerin devreye alınması konusunda çalışmaların bir an evvel hayata geçirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Konut kesimindeki yerli ve yabancı alıcıların seçim sonrası için konum aldıklarına işaret eden BOSS4 İnşaat İdare Heyeti Lideri Abdülkadir Akkuş ise, kelam konusu durağan sürecin akabinde artık açıklanacak yeni ıslahatların kıymet kazandığını belirtti.

Akkuş, “Artık süratle iktisat gündemine dönülmeli. Kredi faizleri çok yükseldi. Halbuki yeni yatırımların yapılması, fabrikaların açılması için kredi ulaşılabilir olmalı. Bundan sonra konut bölümünde hareketlilik olacağını düşünüyorum. Bilhassa sarsıntıya karşı inançlı konutlar üretmek üzere kentsel dönüşüme yük verilmeli” dedi ve ekledi:

“Yabancı yatırımcı tarafında ise Suudi Arabistan, Azerbaycan, Kuveyt, Bahreyn’den, Körfez ülkelerinden hareket bekliyoruz. Konut satışlarını attırmak için de yakın ülkeler teşvik edilmeli. Yerli talep için de kredi faizlerin yükselmemesi lazım. Aksi halde yatırımlar konut yerine döviz ve altına yönlenebilir.”

“YAPISAL ISLAHATLAR GÜNDEME ALINMALI”

Geride bırakılan süreçte yüksek maliyetler başta olmak üzere piyasalardaki dengesizliğin toplumun tüm kısmının darboğaza girmesine neden olduğunu belirten İnsay Yapı İdare Heyeti Lideri İhsan Çulhalık da, birtakım firmaların yüksek maliyetlerden ötürü yatırımlarını yavaşlatmayı tercih ettiğine dikkat çekti ve yeni devirde bu piyasa hareketlerinin istikrara gelerek düzelmesini istediklerini söyledi.

Türkiye Müteahhitler Birliği Lideri Erdal Eren de yaptığı açıklamada, zelzele felaketinin yaralarının sarılmasına ve risk taşıyan bölgelerin süratle zelzeleye hazırlıklı hale getirilmesine yönelik düzenleme ve hareketleri öncelikli gördüklerini belirtti.

Eren, “Mevcut kırılgan global ortamda ekonomimizin genelinde öngörülebilirliği sağlayacak, öne çıkan meselelere karşı tahliller üretecek, yatırım ortamını güzelleştirecek adımların süratle atılmasına gereksinim duyuluyor…Sürdürülebilir büyüme ve refah artışı gayesiyle ülke iktisadımızı güçlendirecek yapısal ıslahatların gündeme alınmasını da bekliyoruz” dedi.

Önceki haber

İnşaat sektöründen seçim sonrası çağrı

Sonraki Haber

Müteahhitler seçim sonrası yabancıya konut satışında artış bekliyor

Özyurtlar Holding olarak; 1990 senesinde çıktığımız bu yolda 80.000 kişiyi ev sahibi yaptık. İstikrarlı yükselişimiz ve profesyonel kadromuz ile toplam 2 milyon m2 alana 20.000+ konut inşa ettik.