Müteahhitler seçim sonrası yabancıya konut satışında artış bekliyor

İnşaat bölümü temsilcileri, Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikinci çeşit oylamasına ait değerlendirmelerde bulundu.

Sektör temsilcileri, piyasa hareketlerinin istikrara gelerek düzelmesini istediklerini belirtti. İnşaat dalı yöneticileri ayrıyeten kredi faizlerinin düzenlenmesi ve yapısal ıslahatların devreye alınması üzere taleplerini de iletirken Körfez başta olmak üzere yabancıya konut satışında artış beklediklerini lisana getirdiler.

‘YAPISAL ISLAHATLARIN GÜNDEME ALINMASINI BEKLİYORUZ’

Türkiye Müteahhitler Birliği Lideri Erdal Eren yaptığı açıklamada, zelzele felaketinin yaralarının sarılmasına ve risk taşıyan bölgelerin süratle zelzeleye hazırlıklı hale getirilmesine yönelik düzenleme ve aksiyonları öncelikli gördüklerini belirtti.

Eren, “Mevcut kırılgan global ortamda ekonomimizin genelinde öngörülebilirliği sağlayacak, öne çıkan problemlere karşı tahliller üretecek, yatırım ortamını güzelleştirecek adımların süratle atılmasına gereksinim duyuluyor… Sürdürülebilir büyüme ve refah artışı amacıyla ülke iktisadımızı güçlendirecek yapısal ıslahatların gündeme alınmasını da bekliyoruz” dedi.

‘KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN HAREKET BEKLİYORUZ’

Konut dalındaki yerli ve yabancı alıcıların seçim sonrası için konum aldıklarına işaret eden BOSS4 İnşaat İdare Heyeti Lideri Abdülkadir Akkuş ise, kelam konusu durağan sürecin akabinde artık açıklanacak yeni ıslahatların değer kazandığını belirtti.

Akkuş, “Artık süratle iktisat gündemine dönülmeli. Kredi faizleri çok yükseldi. Meğer yeni yatırımların yapılması, fabrikaların açılması için kredi ulaşılabilir olmalı. Bundan sonra konut kesiminde hareketlilik olacağını düşünüyorum. Bilhassa sarsıntıya karşı inançlı konutlar üretmek üzere kentsel dönüşüme yük verilmeli” dedi ve şunları söyledi:

“Yabancı yatırımcı tarafında ise Suudi Arabistan, Azerbaycan, Kuveyt, Bahreyn’den, Körfez ülkelerinden hareket bekliyoruz. Konut satışlarını attırmak için de yakın ülkeler teşvik edilmeli. Yerli talep için de kredi faizlerin yükselmemesi lazım. Aksi halde yatırımlar konut yerine döviz ve altına yönlenebilir.”

‘PİYASA HAREKETLERİ DENGELENMELİ’

Geride bırakılan süreçte yüksek maliyetler başta olmak üzere piyasalardaki dengesizliğin toplumun tüm kısmının darboğaza girmesine neden olduğunu belirten İnsay Yapı İdare Konseyi Lideri İhsan Çulhalık, kimi firmaların yüksek maliyetlerden ötürü yatırımlarını yavaşlatmayı tercih ettiğine dikkat çekti ve yeni periyotta bu piyasa hareketlerinin istikrara gelerek düzelmesini istediklerini söyledi.

Seçimin geride kalmasıyla birlikte en kısa vakitte hem ekonomik hem de idari açıdan yaşanan aksaklıkların tahlile kavuşturulmasını istediklerini belirten Özyurtlar Holding İdare Şurası Lideri Tamer Özyurt şunları söyledi:

“Öncelikle yüksek maliyetlerin dizginlenmesi, yatırımları artıracak dayanakların verilmesi, üretim ve satışları artırıcı siyasetlerin devreye alınması konusunda çalışmaların bir an evvel hayata geçirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Önceki haber

İnşaat kesiminden seçim sonrası davet

Sonraki Haber

İnşaat sektörü temsilcilerinin seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirmeleri

Özyurtlar Holding olarak; 1990 senesinde çıktığımız bu yolda 80.000 kişiyi ev sahibi yaptık. İstikrarlı yükselişimiz ve profesyonel kadromuz ile toplam 2 milyon m2 alana 20.000+ konut inşa ettik.